Tej-, tojás- és akár gluténmentes hamis túró rudit készítettem. Az ételallergiát a lányomnál 5 éves korban fedeztük fel, így nagyon hiányzott neki a túró rudi. Gesztenyés rudat lehet kapni, de nem ugyan az. Nem olyan régen megjelent mentes rudi is, azonban 1 helyen tudom megvenni, horror áron, és nem eszik meg a gyerekek, így inkább nem vettem többet.
A köles rudit elkészítettem és azonnal hármat meg is ettek. Engem meggyőzött, hogy megtaláltam a legjobb alternatívát. Saját ízlésünkre tudjuk szabni, a még meleg kölest szabadon lehet édesíteni, vagy citrommal savanyítani, esetleg több vaníliát tenni bele.
A hozzávalók a kölesgombóc alapanyagainak a fele, ebből a mennyiségből 10 darab készült el. Mindíg nézzük meg alaposan az alapanyagok összetételét.
Hozzávalók:
- 1dl köles
- víz
- pici só
- 0,5 dl növényi tej
- 1,5 ek cukor (édesítő)
- fél citrom leve és héja
- fél kupak vanília aroma
- 15-20 dkg étcsokoládé
- 5 ek étolaj
A fenti alapanyagokat a kölesgombócnak megfelelően puhára főzöm.
Tehát felforralom a vizet, beleöntöm a kölest és főzöm kb 10-15 percig. Mint a rizottónál, ha elfogy a víz és még kemény, öntök hozzá még. Amint majdnem teljesen puha, hozzáteszem a tejet, sót, citromot, vaníliát és a cukrot. Puhára főzöm, majd kézmelegre kihűtöm.
Vizes kézzel henger alakúra nyújtom, én 10 darabot készítettem belőle. Egy tálcán hűtőbe teszem.
A csokit felolvasztom gőz fölött, vagy a mikróban, majd az olajjal összevegyítem.
A rudak alját belemártom a csokiba, majd sütőpapírra teszem és ismét megy a hűtőbe, amíg megdermed.
Óvatosan leveszem a papírról és rácsra helyezem, alá a sütőpapíros tálcát és óvatosan leöntöm a csokival. Mivel hideg a rúd, így hamar dermed a csoki. A rácsról óvatosan felveszem (a rács rúdján oldalra tolom késsel) és hűtőben tárolom fogyasztásig.
Aki ügyes temperálja a csokit és szebb külsőt kap. 🙂